wstecz

Ubezpieczenie szyb samochodowych – co obejmuje i jak działa?

28 | 09 | 2021
Uszkodzona szyba samochodowa

Szyba jest tym elementem samochodu, który najłatwiej może się uszkodzić nie tylko podczas wypadku, ale i w trakcie zwykłej jazdy. Wystarczy, że na szybę spadnie kamień, albo uderzy w nią piłka kopnięta przez bawiące się blisko pojazdu dzieci, nie wspominając już o zderzeniu z innym pojazdem, barierką czy słupem. Koszt wymiany szyby do najtańszych nie należy, dlatego też część kierowców bierze pod uwagę ubezpieczenie szyb samochodowych. Przyjrzyjmy mu się nieco bliżej.

Jeżdżąc z uszkodzoną szybą, narazilibyśmy się na poważne konsekwencje. Zagrażamy bezpieczeństwu swojemu i innych uczestników ruchu, a przy tym możemy dostać mandat w wysokości 500 zł, a nawet stracić dowód rejestracyjny. Nie można więc tego bagatelizować i szkodę musimy usunąć jak najszybciej. Jeśli chcemy uniknąć wysokich kosztów, to jeszcze zanim dojdzie do sytuacji losowych, warto pomyśleć o pewnym zabezpieczeniu. Wtedy też możemy wziąć pod uwagę ubezpieczenie szyb w samochodzie. To pod wieloma względami bardzo atrakcyjne rozwiązanie, ale zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, powinniśmy się dowiedzieć o nim trochę więcej. Jak to wygląda w praktyce, czy można dokupić ubezpieczenie szyb, co ono obejmuje, a czego nie?

Jak działa ubezpieczenie szyb w aucie?

Chociaż ubezpieczenie szyb samochodowych pozwala uniknąć ewentualnych kosztów, a tym samym zmniejszyć poziom stresu, jaki towarzyszy zdarzeniu, w dalszym ciągu nie wszyscy kierowcy się na to decydują. Być może obawiają się kosztów ponoszonych w związku z samym ubezpieczeniem, a może w ogóle nie biorą pod uwagę, że uszkodzenie szyby może spotkać właśnie ich. Nie mniej opcję tę z pewnością warto wziąć pod uwagę. Ubezpieczenie szyby: jak działa i czego się spodziewać?

Sama procedura po tym, gdy już dojdzie do uszkodzenia szyby, jest całkiem prosta. Od razu należy zadzwonić na numer podany w polisie ubezpieczeniowej. Wtedy też postępowanie może wyglądać w dwojaki sposób. Albo dostaniemy adres warsztatu samochodowego znajdującego się w okolicy, gdzie możemy zostawić swój pojazd albo konsultant ustali termin wizyty dla rzeczoznawcy, który oceni stan szyby i określi, czy konieczna jest wymiana, czy naprawa. W tym przypadku dopiero na tym etapie, czyli po wizycie rzeczoznawczy, zostaniemy skierowani do warsztatu.

Co obejmuje ubezpieczenie szyb samochodowych?

Niektóre towarzystwa oferują dodatkowe ubezpieczenie szyb samochodowych do ubezpieczenia OC. Z racji tego, że jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe, u każdego ubezpieczyciela zakres ochrony, a także sam koszt może się różnić. Nie mniej sprowadza się do tego, że usługa ta wiąże się z zorganizowaniem całego procesu usunięcia szkody, wymianą szyby lub jej naprawą. Suma takiego ubezpieczenia może być w przedziale od 2 do 6 tys. złotych na rok. Oznacza to, że istnieje prawdopodobieństwo wykorzystania całej kwoty już przy jednym zdarzeniu. Wielu ubezpieczycieli wymaga wkładu własnego na naprawę lub wymianę szyby czołowej albo przy kolejnych szkodach. W zależności od tego, z kim podpiszemy polisę, to nasz wkład będzie wynosić od 10 do 40%. Warto również wiedzieć, że przy wymianie szyby, nowa szyba będzie zamiennikiem, a zatem bez oficjalnego logo producenta auta. Nie musimy się jednak tego obawiać, bo szyby te spełniają wszystkie normy techniczne i są dobrej jakości.

Ubezpieczenie szyb samochodowych obejmuje takie zdarzenia losowe jak uszkodzenie szyb przez warunki atmosferyczne, czyli gradobicie, czy upadek drzewa podczas wichury. Oprócz tego dochodzą szkody związane z działaniem człowieka, czyli kolizje albo próba włamania się do samochodu.

Decydując się na ubezpieczenie szyb samochodowych, musimy mieć świadomość, że w razie szkody nie dostaniemy pieniędzy do ręki. Towarzystwo ubezpieczeniowe podpisuje umowę z warsztatem samochodowym, w którym będą usuwane powstałe szkody. Oznacza to, że mamy do czynienia z bezgotówkowym rozliczeniem szkody. Przy podpisywaniu umowy warto zweryfikować, czy towarzystwo pokrywa koszty związane nie tylko z naprawą i wymianą szyby, ale także z holowaniem samochodu albo jego zostawieniem na strzeżonym parkingu, gdy naprawa nie jest możliwa od razu.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie szyb w aucie?

Skoro wiemy już, co obejmuje ubezpieczenie na szybę, warto zastanowić się, czego ubezpieczyciel nam nie zagwarantuje. Nie możemy liczyć na wsparcie, kiedy do uszkodzenia szyby doszłoby na skutek wad fabrycznych, przez złą konserwację bądź nieprawidłową naprawę. Tak samo ubezpieczenie szyby w aucie nie obejmuje sytuacji, kiedy uszkodzenie powstałyby przez źle przymocowany ładunek, kiedy specjalnie byśmy ją rozbili, prowadzący pojazd kierowca byłby pod wpływem alkoholu i kiedy auto nie miałoby aktualnych badań technicznych.

Jeżeli mamy przyciemniane szyby albo naklejki, to co prawda ubezpieczyciel pokryje wymianę szyby na nową, ale już ponownego przyciemniania nie. Jest to więc koszt, który w całości musimy ponieść z własnej kieszeni.

Czy autocasco obejmuje szyby?

Kolejnym nasuwającym się pytaniem jest, czy autocasco obejmuje szyby? Z reguły podczas podpisywania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym możemy zdecydować się na AC razem z ubezpieczeniem szyb. Wtedy też ubezpieczyciel daje gwarancję, że w razie uszkodzenia zajmie się naprawą lub wymianą szyby, o czym wspominaliśmy wcześniej. Taka opcja ma tę zaletę, że w razie, gdyby do uszkodzenia szyby doszło, nie stracimy zniżek na AC, kiedy będziemy przedłużać umowę z ubezpieczycielem. Jednak gdybyśmy chcieli zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, to niestety uszkodzenia szyb będą miały wpływ na zniżki i prawdopodobnie polisa u innego ubezpieczyciela będzie nieopłacalna.

Czy ubezpieczenie szyb można dokupić?

Jeśli chcemy ubezpieczyć szyby samochodowe, najłatwiej zrobimy to wtedy, kiedy rozszerzymy swoją polisę OC albo OC/AC. W takim przypadku ubezpieczenie nie będzie bardzo kosztowne, a jednocześnie pozwoli nam zabezpieczyć się na wypadek przykrego zdarzenia. Decydując się na ubezpieczenie szyby do OC, zapłacimy mniej, niż gdybyśmy podpisali umowę na AC. Z kolei, kiedy ubezpieczenie szyby ma być włączone w AC, to w razie zdarzenia, nie tracimy zniżek. Jest to zatem bardzo korzystne.

Ubezpieczenie szyb w samochodzie - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Jednym z podstawowych pytań, jakie sobie zadajemy w kontekście każdego ubezpieczenia, jest cena. Ile kosztuje ubezpieczenie szyb samochodowych? W zależności od ubezpieczyciela cena może być różna, jednak z reguły oscyluje w granicach między 80 a 180 zł. Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, ile kosztuje wymiana szyby na własną rękę, to kwoty te wyglądają dużo atrakcyjniej. To, na jakim poziomie kształtuje się koszt wymiany szyby, zależy od samochodu. Najczęściej jednak wymiana szyby czołowej to koszt rzędu 100-150 zł, tylnej 150 zł, a bocznej 50-70 zł. Jednak są samochody, gdzie przykładowo przednia szyba kosztuje nawet 500 zł. Łatwo zauważyć, że ubezpieczenie wychodzi taniej.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie szyb?

Kiedy zdecydujemy się na ubezpieczenie szyb samochodowych, musimy dobrze zastanowić się nad tym, jakie są nasze oczekiwania. Musimy dobrze przyjrzeć się umowie, bo może się okazać, że nie wszystkie szyby będą podlegać ubezpieczeniu. Polisą nie są objęte szyberdachy i lusterka, dawniej ubezpieczenie nie obejmowały szyb panoramicznych, teraz w części towarzystw są włączone w zakres usługi.

Musimy się też przyjrzeć temu, jaki będzie nasz wkład własny w naprawę szyby czołowej lub przy kolejnych uszkodzeniach. Im mniejszy, tym oferta jest dla nas korzystniejsza. Powinniśmy także przeanalizować cenę i to, na jaką kwotę maksymalną jesteśmy ubezpieczeni.

W przypadku osób często podróżujących i wyjeżdżających za granicę bardzo ważną kwestią jest objęcie polisą zdarzeń, do których doszłoby poza terytorium Polski. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Jeśli regularnie wyjeżdżamy, zweryfikujmy, czy w umowie jest stosowny zapis. W przeciwnym razie może się okazać, że będąc poza krajem, będziemy musieli na własną rękę zająć się naprawą i ponieść w związku z nią wszystkie koszty.

Komu może się przydać ubezpieczenie szyb samochodowych?

Ubezpieczenie szyb samochodowych jest propozycją dla każdego kierowcy, który chce się zabezpieczyć na wypadek ewentualnego uszkodzenia szyby, a przy tym z różnych względów nie zamierza wykupywać autocasco. Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie szyby w aucie do OC, koszt będzie niższy niż wtedy, gdyby w grę wchodziło AC. Jest to też sposób na to, by w razie uszkodzenia szyby nie tracić zniżek AC u tego samego ubezpieczyciela. Ponadto o tym rozwiązaniu należy myśleć, jeśli dużo podróżujemy, czy to służbowo, czy prywatnie.

wstecz
IMG_2283

Skontaktuj się z nami!

Napisz do Nas lub zostaw numer!
Dodaj załączniki

Zmień dodane załączniki

Dozwolone formaty plików pdf, doc, docx, jpg, png. Maksymalna waga plików to 15MB

Pracujemy zdalnie i stacjonarnie

ul. Łozy 3 (pawilon 6)

80-516 Gdańsk

Telefon:

58 341 90 14

E-mail:

kontakt@dykta.com

Poniedziałek - Piątek

10:00 - 17:00

Przed biurem bezpłatny parking
IMG_2283
Szybki Kontakt
Zadzwoń Wyślij e-mail Wyślij formularz